Przejdź do treści

EKONOMIA NISKICH NAKŁADÓW

Druk cyfrowy czy fleksograficzny?

Ekonomia niskich nakładów

Jednym z większych wyzwań jest produkcja etykiet wysokouszlachetnionych w małych nakładach.
Stałe koszty początkowe bardzo często przekraczają koszty samej produkcji. Na rosnącym rynku etykiet firma Codimag opracowała urządzenia odpowiadające wymaganiom rynku: optymalna jakość druku dzięki technologii offsetowej oraz elastyczność dla klientów w zakresie drukowania coraz krótszych serii.

CODIMAG jako najbardziej znany na świecie producent maszyn do wysokouszlachetnionych etykiet na wina i szampany oferuje rozwiązanie idealnie spełniające te wymagania.

Oferując rozwiązania semirotacyjne, Codimag daje drukarkom technologiczną odpowiedź jak pozostać przy bardzo niskich stałych kosztach produkcji, bez potrzeby stosowania drogich cylindrów i narzędzi. Zmiana zlecenia nie oznacza zmiany cylindra lub tulei. Bardzo tanie w porównaniu z fleksograficznymi offsetowe płyty drukowe są montowane bezpośrednio na wałku bez żadnych taśm czy urządzeń do mocowania płyt.

Dzięki technologii Aniflo i bardzo wysokiej powtarzalności kolorystycznej druku bezwodnego offsetowego możemy z powodzeniem korzystać z rozszerzonego gamutu, przez co czasy ustawiania maszyny i zlecenia są zmniejszone do minimum.

Dylemat – flekso czy cyfra?

Dla każdej z technologii druku na wąskiej wstędze opublikowano już wiele badań na temat korzyści z ich wykorzystywania. W pełni się z nimi zgadzamy: Druk cyfrowy jest bardziej opłacalny przy krótkich nakładach, a punkt opłacalności dla tej technologii znajduje się gdzieś pomiędzy 1200 a 3000 m wstęgi dla zlecenia.

Poprzez usunięcie kosztów płyt, technologie druku cyfrowego, takie jak tonery suche, tonery płynne lub inkjet, redukują początkowe koszty stałe dla każdego zlecenia, dopasowując je w ten sposób do krótkich zleceń. Jednak trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, żeby dokładnie oszacować opłacalność danej technologii: koszt inwestycji, ilość zleceń na zmianę/dzień/rok, koszty pracownicze, koszty podłoża, farby i jej ilości, koszty serwisu, odpady, czas przygotowania zlecenia czy prędkość druku… Wszyscy producenci maszyn przedstawiają go jako Total Cost of Ownership (TCO) który zawiera wszystkie możliwe koszty, umożliwiając porównanie różnych technologii druku.

Zależność kosztów od długości zlecenia i technologii druku

To samo podejście, te same założenia i liczby, ale inne wnioski!

Model finansowy którego używamy, bazuje na cenach rynkowych i kosztach wymienionych powyżej precyzując je dla danej technologii. Nasze obliczenia pokazują, że próg rentowności między technologią cyfrową a fleksograficzną wynosi około 1400 m wstęgi. Oczywiście im więcej płyt fleksograficznych potrzebujemy, tym wyższy będzie próg rentowności. Każde zlecenie jest inne, każdy rynek jest inny, ale liczby to liczby i nasz wniosek nie zmieni się nawet jeśli ten próg rentowności będzie wynosił 1000 czy 3000 m.

W rzeczywistości, nie powinniśmy skupiać się na jednym zleceniu, ale na wszystkich jednocześnie. Dla każdej produkcji mamy do czyeniania z różnymi długościami zlecenia, w zależności od rozmiaru etykiety, ilości, różnorodności SKU. Czasem ten sam projekt jest drukowany w małym nakładzie, a czasem w dużym.

Powiedzmy, że drukujesz zlecenia jak na widocznym wykresie (upodobniony do prawdziwych zleceń realizowanych na naszych maszynach na całym świecie): 25% zleceń poniżej 400 m, 7% powyżej 8 000 m. Średnia długość zlecenia to 2500m (bazując na ostatniej publikacji FINAT). Jeśli spojrzeć na liczby inaczej to ten sam rozkład pokazuje, że 2% ilości etykiet jest drukowanych podczas krótkich nakładów poniżej 400 m, a 29% podczas długich powyżej 8 000 m.

A co jeśli porównamy to z technologią Aniflo?

Jeśli wyciągniemy co najlepsze z każdej technologii, produktywność fleksografi z wysoką prędkością druku i małymi kosztami operacyjnymi, elastyczność druku cyfrowego z niskim czasem przygotowania zlecenia? Wtedy moglibyśmy obniżyć punkt opłacalności względem druku cyfrowego przy krótkich nakładach (300-500m), oraz nadal bylibyśmy konkurencyjni względem fleksografii przy długich nakładach (8 000-12 000 m). Tu właśnie pojawia się Aniflo!

Aniflo to system nafarbiania, łączący jakość offsetu, produktywność flexografi oraz elastyczność cyfry. Zawiera stację offsetową, z tanimi płytami offsetowymi oraz prosty system nafarbiania poprzez wałek rastrowy, gwarantując taką samą ilość farby na całej szerokości druku. Dzięki niższym kosztom operacyjnym, Aniflo jest najbardziej ekonomicznym wyborem dla krótkich, średnich (nawet długich) nakładów na każdym powszechnie znanym podłożu – folia, papier, karton… Poprzez stabilność druku, równomierne nafarbianie, Aniflo redukuje również zużycie materiałów eksploatacyjnych. Jako że, czas przygotowania zlecenia jest znacznie krótszy, Aniflo jest bardzo wydajne dla krótkich nakładów. Możliwość drukowania w wysokiej rozdzielczości i doskonała stabilność kolorystyczna oznaczają, że Aniflo może drukować w trybie rozszerzonego gamutu, podobnie jak w przypadku maszyny cyfrowej, bez niedogodności związanych z wysokimi kosztami atramentu opłatami za kliki czy krótkimi okresami sprawności.

Zastosujmy tą technologię dla wszystkich Twoich zleceń i sprawdźmy wydajność

Aniflo jest najbardziej opłacalną technologią dla 73% nakładów, oraz dla 72% produkcji (ilość wydrukowanych etykiet).

Zlecenia powyżej 10 000m nie są zaprezentowane na wykresie, ale wzięto je pod uwagę przy wyliczeniach szacunkowych.

Odzyskaj opłacalność z Aniflo!

Otrzymaj najbardziej opłacalną technologię do swoich zleceń, oszczędzaj pieniądze oraz przywróć właściwą marżowość. Aby uświadomić sobie poziom oszczędności, jako przykładu możemy użyć drukarnię wyposażoną w maszynę fleksograficzną i cyfrową.

Drukując na Aniflo już tylko zlecenia  idealnie dopasowane do tej technologii (ostrożnie zakładając zakres od 400 m do 8 000 m), to drukarnia obniży swoje TCO o 33%!

Nie jest zatem dla nikogo zaskoczeniem, że nowi posiadacze Aniflo decydują się na kolejną taką inwestycję średnio w przeciągu roku i 9 miesięcy od daty instalacji pierwszej maszyny CODIMAG.

W CODIMAG jesteśmy przekonani że Aniflo sprosta wszystkim zleceniom i wszystkim nowym potencjalnym rynkom. Szczególnie z jakością offsetu, wszechstronnością i możliwością druku na każdym podłożu!


Średni próg rentowności pomiędzy fleksografią a drukiem cyfrowym to 1707 metrów na podstawie FINAT Radar 2017-07

Średnia długość zlecenia dla poszczególnych technologii, FINAT Radar 2017-07 – 4600 m dla druku konwencjonalnego, 800 m dla druku cyfrowego. Statystyki przedstawione w FINAT RADAR 2019 – 11 pokazują większy wzrost długości zleceń w druku konwencjonalnym, względem druku cyfrowego: 8177 m dla druku konwencjonalnego, 911m dla druku cyfrowego, nie podano jednak średniego globalnego długości zlecenia.